Budowa oka

Rogówka

Przezroczysta, nieunaczyniona struktura bogata w zakończenia nerwowe, stanowi z czynnościowego punktu widzenia, pierwszy i najważniejszy element optyczny układu wzrokowego. Oglądana w bardzo dużym powiększeniu, rogówka składa się z pięciu warstw. A sama warstwa zewnętrzna, nabłonek z kolei składa się z 5-6 warstw komórek o różnej grubości. Zewnętrzne komórki są stale zastępowane przez te leżące głębiej. Należy zauważyć, że zadrapanie powierzchni rogówki, chociaż zwykle dość bolesne, może się zagoić w ciągu kilku godzin.

Soczewka

Soczewka – jest to mała, włóknista, dwuwypukła struktura o grubości w przybliżeniu 3.6 mm. Jej przednia powierzchnia znajduje się około 3 mm od tylnej powierzchni rogówki; promień krzywizny w centrum wynosi 10 mm i im bliżej brzegu tym krzywizna bardziej się spłaszcza. Promień krzywizny powierzchni tylnej wynosi tylko 6 mm, tak więc tylna powierzchnia jest dużo bardziej zaokrąglona niż przednia.

Oprócz zakrzywienia powierzchni, soczewka zawdzięcza właściwości refrakcyjne swojej budowie, złożonej z koncentrycznych pierścieni, których powierzchnie mają stopniowo tym większy promień krzywizny i stopień refrakcji im bliżej znajdują się jądra. Zadaniem soczewki jest zmiana mocy łamiącej podczas patrzenia na obiekty znajdujące się w różnej odległości od oka. Kiedy osoba patrzy na coś, co znajduje się blisko, soczewka musi zmienić swoją krzywiznę po to, aby dokładnie zogniskować obiekt, który jest odwzorowaniem na siatkówce. Kiedy mięśnie w ciele rzęskowym (część błony naczyniowej oka) kurczą się, napięcie obwódki rzęskowej soczewki zmniejsza się; soczewka dzięki temu, że jest elastyczna zmienia swoją krzywiznę a w rezultacie zdolność ogniskowania.

Ciecz wodnista

Ciecz wodnista – płyn zawarty w przedniej komorze oka, między rogówką, tęczówką a soczewką. Płyn ten jest stale wytwarzany w procesie wydzielania przez ciało rzęskowe; jego głównym zadaniem jest utrzymanie wewnętrznego ciśnienia oka na odpowiednim poziomie oraz wspomaganie odżywiania rogówki i soczewki.

Tęczówka

Tęczówka – jest to zabarwiona błona umiejscowiona za rogówką i przed soczewką. Jest okrągłego kształtu z otworem w środku – źrenicą, – która działa jak przesłona. Głównym zadaniem tęczówki jest dozowanie ilości światła, które wpada do oka. Napięcie włókien mięśniowych sprawia, że źrenica zwęża się lub rozszerza. Kolor tęczówki zależy od ilości pigmentu melaniny na jej przedniej i tylnej powierzchni. Zadaniem brązowego pigmentu jest absorpcja światła odbitego w oku; jeśli ilość tego pigmentu na tylnej powierzchni jest bardzo mała, tęczówka ma kolor niebieski, podczas gdy zwiększenie ilości pigmentu sprawia, że jest ona koloru piwnego lub brązowego. Jeśli pigment znajduje się na przedniej powierzchni, tęczówka przybiera kolor zielony.

Naczyniówka

Naczyniówka – to położona pomiędzy siatkówką a twardówką gęsta trójwarstwowa sieć naczyń krwionośnych odżywiających i dotleniających fotoreceptory i ciało szkliste. Brunatna barwa naczyniówki poprawia własności optyczne oka. W przedniej części oka naczyniówka przechodzi w ciało rzęskowe i tęczówkę.

Ciało szkliste

Ciało szkliste – wypełnia wnętrze gałki ocznej między tylną stroną soczewki a siatkówką. Ciało szkliste składa się z przejrzystej, galaretowatej substancji. Spełnia głównie funkcję mechaniczną utrzymując przyleganie siatkówki do nabłonka barwnikowego; jego funkcja optyczna jest mało znacząca.

Siatkówka

Siatkówka – to wrażliwa błona, przypominająca błonę fotograficzną; składa się z trzech części: warstwy barwnikowej, warstwy naczyniowej i warstwy którą tworzą włókna nerwowe wraz z fotoreceptorami siatkówkowymi (czopki i pręciki).

Czopki siatkówki (6 milionów w ludzkim oku) znajdują się w większości w centralnej części siatkówki, nazywanej plamką, w środku której znajduje się małe wgłębienie, tzw. dołek środkowy siatkówki. Około 120 milionów pręcików mieści się głównie w siatkówce obwodowej.

Kiedy wyostrzony obraz pada na siatkówkę, ma miejsce szereg fizycznych, chemicznych i elektrycznych procesów, w wyniku których, poprzez nerw wzrokowy, dana informacja dociera do części wzrokowej kory mózgowej, gdzie jest korygowana i przetwarzana.

Wierzymy, że wychodząc z naszego salonu każdy klient będzie zadowolony, z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało.

Nasz salon

ul. Półwiejska 30/1
61–888 Poznań
Otwarte Pn.-Sob. 10.00 – 20.00

Jak dojechać?

Kontakt

Salon-4Eyes@wp.pl
tel.   61 225 94 50
kom. 570 310 443