Co trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe – kilka faktów na początek

Nieprawidłowe widzenie zdarza się w każdym wieku i może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. W sytuacji, gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem i udajemy się z nimi do optometrysty okulisty, często okazuje się, że niezbędna będzie korekta rozpoznanej wady przy pomocy odpowiednio dobranych soczewek. Jeszcze kilka dekad temu jedynym nieinwazyjnym i najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z krótkowzrocznością lub dalekowidztwem były okulary korekcyjne. I choć obecnie wydaje się to nieprawdopodobne, okulary nie zawsze były modne, a dla niektórych stanowiły wręcz utrapienie.

Działo się tak być może przez wzgląd na niezbyt urozmaiconą ofertę produktów, słabą funkcjonalność czy trudności techniczne w wykonaniu okularów z grubszymi soczewkami w ładnej oprawce. Współcześnie optyk jest w stanie umieścić w nawet najcieńszej i najdelikatniejszej oprawce szkła o dużej mocy, używając m.in. szkieł wysokoindeksowych o konstrukcji asferycznej.

Dziś oprawki do okularów to nowoczesny i designerski dodatek do ubioru, modny i użyteczny gadżet, którym możemy podkreślić swoją indywidualność i własny styl. Jednak okulary korekcyjne, nawet te, które mają najwyższej jakości markowe oprawki, są lekkie i odporne na uszkodzenia, nie zawsze możemy i chcemy mieć na nosie.

Czasami musimy zdjąć je, by skorzystać z basenu czy innych aktywności, innym razem pragniemy zaprezentować się bez nich na specjalne okazje lub po prostu odpocząć od swojego wizerunku „okularnika”. Wciąż jednak w niemal we wszystkich okolicznościach potrzebujemy prawidłowego widzenia. W takich sytuacjach możemy sięgnąć po wygodne i praktyczne soczewki kontaktowe. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów soczewek, których dobraniem zajmuje się okulista lub optyk.

Obok tych korekcyjnych znajdziemy także takie, dzięki którym zmieni się kolor tęczówki lub pojawią się na niej wzory czy motywy, np. kociego oka. Pod względem przydatności do użycia soczewki kontaktowe występują w kilku wariantach. Mamy zatem produkty jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne.

Są też takie, które dzięki doskonałej przepuszczalności tlenowej mogą być noszone bez zdejmowania przez około miesiąc. Inne wielorazowe soczewki, nieprzystosowane do całodobowego użytku, należy zdejmować na czas odpoczynku i snu i przechowywać w specjalnym płynie dezynfekującym, by uniknąć chorób i podrażnień.

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Wielu początkujących użytkowników okularów zastanawia się, czy może je zastąpić wymiennie lub całkowicie soczewkami i czy te są produktem dla wszystkich osób z wadą wzroku. Uważa się, że nowoczesne soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla niemal każdego „okularnika”.

W każdym przypadku zaleca się konsultację z lekarzem okulistą, jeżeli z soczewek miałaby korzystać osoba cierpiąca na schorzenia przewlekłe – np. cukrzycę czy zburzenia hormonalne, osoba starsza, u której może pojawić się jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy prezbiopia.

Nie zaleca się również noszenia soczewek kontaktowych dzieciom poniżej 9 roku życia. W każdym przypadku reakcja oka na soczewki kontaktowe to kwestia indywidualna. Może się zdarzyć, że ich założenie wywoła uczucie podrażnienia. Jeśli towarzyszy mu swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie, może to oznaczać alergię. Gdy zmiana produktu na inny nie przyniesie rezultatu, być może konieczna będzie rezygnacja z używania szkieł kontaktowych.

Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek jest także zespół suchego oka. Gałka oczna musi być bowiem dobrze nawilżona, by podczas użytkowania „kontaktów” widzenie było prawidłowe i nie doszło do podrażnień i zapaleń spojówek czy rogówki. Osobom noszącym soczewki kontaktowe nie służy suche powietrze w klimatyzowanych wnętrzach czy wysoka temperatura i duża wilgotność w pomieszczeniach. Również pył i kurz mogą powodować, że oko źle zniesie obecność szkieł kontaktowych na rogówce.

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla okularów. Dają możliwość korzystania z wielu aktywności przy zachowaniu optymalnego widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że tylko ich prawidłowe użytkowanie, zgodne z zaleceniami producenta i wskazaniami, jakie da nam okulista lub optyk, zagwarantuje naszym oczom ostrość widzenia, komfort i zdrowie.

Wierzymy, że wychodząc z naszego salonu każdy klient będzie zadowolony, z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało.

Nasz salon

ul. Półwiejska 30/1
61–888 Poznań
Otwarte Pn.-Sob. 10.00 – 20.00

Jak dojechać?

Kontakt

Salon-4Eyes@wp.pl
tel.   61 225 94 50
kom. 570 310 443