Jak działa wzrok

Wzrok

Opis przebiegu procesów powstawania obrazu poprzez działanie układu nerwowego

Światło stymulujące fotoreceptory siatkówki pobudza procesy fotochemiczne i bioelektryczne. Zadaniem barwników w fotoreceptorach jest absorpcja światła. Barwnik zwany rodopsyną, znajdujący się w pręcikach, uwrażliwiany jest nawet na najmniejszą ilością energii, sprawiając, że pręciki uaktywniają się przy bardzo słabym świetle. Czopki siatkówki zawierają trzy różne barwniki, w tym jodopsynę, dzięki której stają się bardziej wrażliwe na jaśniejsze światło oraz kolory.

Impuls elektryczny wywołany przez fotoreceptory przesyłany jest z siatkówki przez jej komórki dwubiegunowe, drogą nerwów wzrokowych przez skrzyżowanie wzrokowe i pasma wzrokowe do ciał kolankowatych bocznych, których układ warstw jest podobny jak w siatkówce i które wstępnie przetwarzają informacje wzrokowe zarówno dla kolorów, jak i kształtów. Następnie poprzez promienistość wzrokową impulsy trafiają do kory wzrokowej w części potylicznej mózgu, gdzie uzyskują już ostateczny kształt ze wszystkimi postrzeganymi przez nas szczegółami (ruch, kształt i rozmiar).

Ludzkie oko można z grubsza przyrównać do aparatu fotograficznego, którego obiektyw tworzą dwie soczewki plusowe – rogówka i soczewka. Tęczówka służy za przesłonę, podczas gdy siatkówka jest doskonałym odpowiednikiem błony filmowej. Układ rogówka-soczewka odpowiada soczewce plusowej o bardzo dużej mocy (około 60 dioptrii), która jest niezbędna, żeby zogniskować na siatkówce promienie światła wpadające z zewnątrz.
Obraz, który powstaje na siatkówce jest obrazem rzeczywistym, odwróconym i pomniejszonym.

Wierzymy, że wychodząc z naszego salonu każdy klient będzie zadowolony, z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało.

Nasz salon

ul. Półwiejska 30/1
61–888 Poznań
Otwarte Pn.-Sob. 10.00 – 20.00

Jak dojechać?

Kontakt

Salon-4Eyes@wp.pl
tel.   61 225 94 50
kom. 570 310 443