FAQ

Czyli często zadawane pytania i odpowiedzi do nich

FAQ

Pytania i odpowiedzi

Ból głowy i oczu u dzieci, problemy z nauką i czytaniem. Co zrobić?

Oko dziecka w wieku 0 – 14 lat cechuje się szczególnymi właściwościami – posiada świetną akomodację i jest zdolne „wyostrzać” obraz do 5 – 6 dioptrii. Zatem wzrok dziecka może sprawiać wrażenie prawidłowego nawet przy istnieniu dużej wady.
Sytuacja taka nie pozostaje jednak bez konsekwencji dla ogólnego stanu zdrowia dziecka i często pojawią się towarzyszące bóle głowy i oczu, złe samopoczucie oraz apatia. Dziecko zaczyna mieć kłopoty z nauką i niechętnie czyta książki. Objawów takich nie można bagatelizować. Należy niezwłocznie odwiedzić okulistę i przeprowadzić pełne badanie wzroku dziecka.

Często w pracy, wieczorem moje oczy są zmęczone. Co może pomóc?

W czasie pracy, czytania upewnij się czy oświetlenie jest odpowiednie. Nie tylko czy nie jest za słabe, ale też czy nie oślepia. Po dłuższym okresie czytania, pracy przy komputerze, zrób sobie przerwę patrząc w dal. Możesz też pomóc odpocząć oczom zakrywając je dłońmi. W miarę możliwości, często zmieniaj odległość z jakiej pracujesz, a jeśli odczuwasz coraz większe zmęczenie oczu, to trzymaj przedmioty z większej odległości.
Jeśli jednak stany te utrzymują się, to udaj się na wizytę do specjalisty.

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny, skupiają się przed siatkówką. Uniemożliwia to prawidłowe widzenie obiektów znajdujących się w oddali, podczas gdy widzenie z bliska jest dobre.

Jak koryguje się krótkowzroczność?

Krótkowzroczność koryguje się przez zastosowanie ujemnej (minusowej) soczewki okularowej lub ujemnej soczewki kontaktowej.

Co to jest nadwzroczność (dalekowzroczność)?

Nadwzroczność jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne załamane przez układ optyczny, skupiają się za siatkówką. Efektem jest zamazany obraz, zwłaszcza podczas patrzenia z bliska oraz trudności z dłuższym czytaniem. Wada może być przyczyną bólu głowy i podrażnień spojówki.

Jak koryguje się dalekowzroczność?

Nadwzroczność koryguje się przez zastosowanie dodatniej (plusowej) soczewki okularowej lub dodatniej soczewki kontaktowej.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm (niezborność) jest wadą układu optycznego oka, w której promienie świetlne biegnące w jednej płaszczyźnie są załamane przez układ optyczny inaczej niż promienie biegnące w innej płaszczyźnie. Gałka oczna ma wówczas kształt podobny do piłki do rugby. Promienie świetlne skupiane są w różnych punktach przed lub za siatkówką. Zatem widziane obrazy są nieostre i zniekształcone. Często pojawiają się bóle głowy, pieczenie i przemęczenie oczu.

Jak koryguje się astygmatyzm?

Astygmatyzm koryguje się przez zastosowanie cylindrycznej (torycznej) soczewki okularowej lub cylindrycznej soczewki kontaktowej.

Co to jest prezbiopia (starczowzroczność)?

Prezbiopia jest wadą układu optycznego oka, pojawiającą się w okolicach 40 roku życia, która polega na osłabieniu zdolności oka do akomodacji. Wówczas mięsień rzęstkowy traci stopniowo swoją moc
uwypuklania soczewki i zaczynamy mieć problemy z widzeniem bliży, czytaniem, szyciem…
Podczas oglądania przedmiotów z bliska promienie świetlne skupiane są za siatkówką. Zatem obraz bliży tworzony na siatkówce oka i przekazywany do mózgu jest nieostry.

Jak koryguje się prezbiopię?

Prezbiopię koryguje się przez zastosowanie dwuogniskowej lub progresywnej soczewki okularowej lub soczewki kontaktowej.

Wierzymy, że wychodząc z naszego salonu każdy klient będzie zadowolony, z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby tak się stało.

Nasz salon

ul. Półwiejska 30/1
61–888 Poznań
Otwarte Pn.-Sob. 10.00 – 20.00

Jak dojechać?

Kontakt

Salon-4Eyes@wp.pl
tel.   61 225 94 50
kom. 570 310 443