Jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy? – poradnik

Jak dobrać oprawki okularów do kształtu twarzy? – poradnik

gru 13, 2023 | Okulary, Okulary, Optyk, Porady, Salon optyczny

Ze wzroku korzystamy niemal nieustannie – w pracy, w trakcie jazdy samochodem, w chwilach relaksu przed telewizorem czy podczas lektury. To jeden z podstawowych zmysłów odpowiedzialnych za naszą percepcję. Ostrość widzenia, potrzebna w tak wielu aspektach życia codziennego, jest zatem bardzo ważna i gdy nasz wzrok zawodzi, niezbędna jest nam wizyta u okulisty lub optometrysty. Odpowiednie oprawki to podstawa.

Ogólne zasady na początek…

Nierzadko kłopoty ze wzrokiem oznaczają, że potrzebne nam będą okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Tych, którzy je noszą, nie trzeba przekonywać, jak szybko, niemal od razu i to w znaczny sposób, poprawia się komfort życia codziennego. Nagle, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, okulary korekcyjne nasunięte na nos lub założone na rogówkę soczewki kontaktowe sprawiają, że barwy stają się wyraziste, twarze rozpoznawalne nawet z większej odległości, litery nie rozmazują się przed oczami, a przede wszystkim znika zmęczenie wynikające z ciągłego wysilania wzroku, a także mogące mu towarzyszyć bóle głowy.

mezczyzna-klient-wybiera-nowe-oprawki-okularow-do-swoich-nowych-okularow-w-sklepie-optycznym

Dobór oprawek okularów

Wybór właściwych okularów to nie tylko kwestia dopasowania odpowiednich do konkretnej wady wzroku szkieł, lecz także dobór wygodnych, funkcjonalnych i twarzowych oprawek. Okulary korekcyjne będą bowiem jednocześnie użytecznym narzędziem i częścią naszego wizerunku. Gdy będą lekkie i dobrze dopasowane, nie odczujemy ich obecności. Jeśli dopasuje się je właściwie do kształtu twarzy, fryzury czy stylu ubierania, mogą być elementem stylizacji, modnym czy eleganckim dodatkiem, a nawet biżuterią czy – jak markowe oprawki topowych firm – szykownym gadżetem. Optyk, do którego udamy się po pomoc w doborze odpowiednich okularów, z pewnością zasugeruje nam, które oprawki okularowe będą pasowały do naszego typu urody. Generalna zasada mówi, że nie powinny one „przeszkadzać” w codziennym funkcjonowaniu. Należy więc zawracać uwagę, czy oprawki do okularów po umiejscowieniu ich na twarzy nie uciskają w nos lub skronie, nie odstają zbytnio od twarzy, czy zauszniki dobrze trzymają się na swoim miejscu, a mostek ma właściwą szerokość. Doświadczony optyk podpowie dokładnie, na jakie elementy zwrócić uwagę i w jaki sposób sprawdzić ich działanie w praktyce.

uwielbia-modne-oprawki-okularow

Dopasowanie do kształtu twarzy oprawek

Kolejny istotny etap przy wyborze odpowiednich okularów to dopasowanie konkretnego kształtu oprawek do typu twarzy. Według kanonów opracowanych przez stylistów i szeregu specjalistów od mody i urody przyjęło się, że najbardziej uniwersalna jest twarz owalna, do której pasują wszystkie dostępne formy oprawek – okrągłe, kocie, owalne, prostokątne, szerokie, z wyrazistą oprawą i bezramkowe. Do twarzy o kwadratowym kształcie polecane są okulary okrągłe, kocie i owalne, które złagodzą ostrość rysów. Styliści odradzają natomiast osobom o tym typie urody kanciaste i geometryczne oprawki okularowe. Te dwa ostatnie typy oraz prostokątne oprawki do okularów świetnie sprawdzą się na okrągłej twarzy. Nadadzą jej smukłości, której nie miałaby w połączeniu z okrągłymi okularami. Osoby o prostokątnym kształcie twarzy powinny unikać małych i okrągłych oprawek, stawiając raczej na te owalne i szerokie prostokątne, optycznie skracające. Przy sercowatej twarzy zaleca się noszenie okularów bezramkowych, motyli i okrągłych. Oprawki okularowe, które mają wyrazistą krawędź górną, będą jeszcze bardziej podkreślały dysproporcje między górną a dolną częścią twarzy.

Masz wątpliwości? Optyk Tobie doradzi

Ogólne zasady i sugestie stylistów dotyczące wyboru okularów z pewnością pomogą we wstępnym rozeznaniu pośród bogatej oferty produktów dostępnych na rynku. Optyk, u którego zamawiane będą te odpowiednie, pomoże jeszcze bardziej zawęzić kryteria. Jednak ostateczny wybór i tak będzie zależał od tego, co tak naprawdę będzie zarówno wygodne, ładne, jak i atrakcyjne cenowo dla kupującego. Oprawki muszą się bowiem optymalnie wpisywać się w jego gust.

optometrysta-pomaga-klientowi-w-wyborze-okularow-i-soczewek-w-sklepie-optyk-nowe-oprawki-i-polka-okularow-do-konsultacji-w-zakresie-pielegnacji-oczu-i-uslug-zakupow-detalicznych-dla-zdrowego-wzroku

Profesjonalny salon optyczny dla Ciebie

Kolejny istotny aspekt przy wyborze okularów to profesjonalna pomoc, jaką można otrzymać od salonu optycznego. 4EyesOptyk Poznań oferuje szeroki wybór różnego typu okularów, w tym markowe oprawki do okularów korekcyjnych, okulary przeciwsłoneczne i soczewki kontaktowe. Zapraszają na konsultacje okulistyczne, gdzie doświadczony optyk służy poradą i odpowie na pytania, pomagając w wyborze idealnych oprawek dla danego typu twarzy.